Учитель 21 Века

Главная » Файлы » Предметы » Математика [ Добавить материал ]


8 санының құрамы
28.12.2015, 05:45

Математика
Мерзімі ------------------ Бекітемін ----------------
Сабақтың тақырыбы : 8 санының құрамы.
Сабақтың мақсаты :
1.Білімділік: Оқушыларды 8 санының құрамымен таныстыру.Заттарды санай білуге, сандарды қосып, азайтуға үйрету.
2.Дамытушылық: Оқушылардың математикалық тілін, танымдық қабілетін, ой-өрісін, ойын элементтерін пайдалана отырып, оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, есте сақтау қабілетін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Ізденімпаздыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа, шапшаңдыққа, үлкенді сыйлауға, бірін-бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі : Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын элементтері, көрнекіліктер
Ұйымдастыру тәсілі: жұптасып оқу , жеке жұмыс, фронталды.
Сабақтың көрнекілігі : кеспе цифрлар, суреттер,
Сабақтың барысы :
І.Ұйымдастыру кезеңі :
Оқу құралдарын түгелдеу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық.
Жарық болса күніміз,
Жарқын шығар үніміз.
Елін сүйіп ер жетер
Біз болашақ гүліміз.
-Сендер біздің болашағымызсыңдар. Сендер білімді, тәртіпті болуларың керек.
ІІ Өткен сабақты пысықтау.
1- ден 10-ға дейін өсу, кему ретімен санап жіберейік.
Жақсы.
–Кім балық аулағысы келеді? Олай болса ,балық аулауға барайық.
Ойын. «Балық аулау»
Балық қайда тіршілік етеді ? Мына көлде сазан, шортан,
бекіре, ақбалықтар бар екен ? Ал балалар, балық аулауға
барамыз ба ?
2+3 5+2 6+1 7-3 4-2
Өте жақсы. Орындарыңа отыра қойыңдар.
Қосу мен азайтудың компоненттерін айту.
ІІІ Жаңа сабақтың барысы :
Жұмбақ:
Қос дөңгелек шеңберден.
Үлкен шеңбер үстінде
Кіші шеңбер жанасқан.
Бұл қай сан деп ойлайсың?
(Сегіз.)
Олай болса сегіз санының құрамымен таныссамыз?
Мына тұрған неше оқушы жоғарыда 3 оқушы, төменде 5 оқушы
3 пен 5 8-дің құрамы.
Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
Оқулықпен жұмыс.
1-ші тарелкада неше қияр бар ?
-7 қияр.
2-ші тарелкада неше қияр бар ?
- 1 қияр.
-Ал енді екі тарелкада барлығы неше қияр бар ?
- 8 қияр.
- Олай болса, 7 мен 1 саны 8 санының құрамы болады .
8 саны 6 саны мен тағы қандай санның құрамынан тұрады ?
6-ға нешені қосқанда 8 болады ?
3- ке нешені қосқанда 8 болады ?
4-ке нешені санды қосқанда 8 болады ?
Сонымен балалар біз 8-дің құрамын үйрендік.
1-ші тапсырманы орындайық. 66- бет
Теңдіктер құр. Оларды оқы.
Қызыл көбелекті санайық.
Сары көбелек нешеу?
7-ге 1-ді қосқанда неше болады?
2-ші тапсырманы орындайық.
Кесінділердің ұзындығын өлше . Салыстыр . (ауызша)
-Кесінділердің түстері қандай ?
Қызыл , көк, сары.
-Қайсысы ұзын ?
Қайсысы қысқа ?
Қызыл кесіндінің ұзындығы қанша сантиметр ?
8 см 7 см 5см 7см
Көк кесіндінің ұзындығы қанша саниметр ?
Сары кесіндінің ұзындығы қанша саниметр ?
Балалар біз кесінділердің ұзындығын өлшеп таныстық.
Оқушыларға жеке тапсырмалар беру.
Мына жерде қандай фигураларды көріп отырсың?
Қызыл дөңгелек нешеу?
Жасыл үшбұрыш нешеу?
3.Әйнекшенің орнына тиісті санды қой.
Жасырын санды тап.


Толт
2+1= 3 4-2= 2 1 +3= 4 2-1=1

Себетті толтыр .
0 * 8 8 см 6 см 5 * 8 3 см * 8 см
8 * 8 8 см 8 см 8 * 7 8 см * 5 см
Сергіту сәті.
Аққу болып ұшамыз
Көлге келіп қонамыз.
Көлдің бетін құшамыз.
Қайта самғап ұшамыз.
Дәптермен жұмыс.
Берілген тапсырмаларды орындайды
«Алма ағашы » 8 санының құрамын табу
- Балалар, 6,7,8 Сандарының құрамын тауып көрейік. 3 баланы тақтаға шығарып 6,7,8. сандарының құрамын табу.
ҮІ Сабақты қорытындылау.
- Сонымен балалар біз қай санның құрамымен таныстық?
- 8 саны
- 8санының алдында қай сан тұрады? 7 саны
Оқушыларды мадақтау.

Категория: Математика | Добавил: Жазира Жулпанова Эльмира |
Просмотров: 541 | Загрузок: 369
Всего комментариев: 0
avatar