Учитель 21 Века

Главная » Файлы » Предметы » Казахский язык [ Добавить материал ]


Күзгі суретші. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі
14.04.2015, 17:15

Сабақтың тақырыбы: Күзгі суретші. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі
Сабақтың мақсаты: оқушылардың күз мезгіліне деген түсінігін кеңейту, бұл жыл мезгілінің ерекшелігін атап көрсету.
Сабақтың міндеттері:
білімділік - жаңа тақырып бойынша оқушыларға жан-жақты білім беру;
дамытушылық - «Жыл мезгілдері», оның ішінде «Күз» тақырыбында сөйлесу дағдысын қалыптастыру; тәрбиелік - әр жыл мезгілінің өзіндік қадір-қасиеті барын, пайдасын, ерекшелігін айтып түсіндіру.
Түрі: аралас сабақ.
Көрнекілік: интерактивті тақта, слайдтар, кубик.
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, әңгімелесу.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа дайындықты және оқушының жұмыс жүргізетін орынын тексеру.
Сәлемдесу.
Кезекші жұмысымен танысу.
- Балалар, бүгін сыныпта кім кезекші?
- Бүгін нешесі?
- Қандай ай?
- Жылдың қай мезгілі?
- Бір жылда неше жыл мезгілі бар?
- Қазір жылдың қай мезгілі?
- Аптаның қай күні?
- Қазір қандай сабақ?
- Нешінші сабақ?
- Сендер қай елде тұрасыңдар?
- Қандай Республикада тұрасыңдар?
II.Баланың білімін тексеру.
Үй жүмысын тексеру.
- Балалар, үйге қандай тапсырма берілді? 4,6-тапсырма. 54-55-бет.
Сурет бойынша шағын әңгімелер жазу, әңгімеге ат қою.
- Олай болса үй тапсырмасын тексерейік.
III. Жаңа сабақ.
- Ал, енді, тақтаға қарайық.
Грамматикалық тақырыпты меңгерту. Тақтада берілген сызбалар бойынща
грамматикалык тақырыпты түсіндіреді. Оқушылар тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.
Ережемен жұмыс, мысалдар аркылы бекіту.
Сөйлемде сөздер бір-бірімен грамматикалык байланыс-та қолданылады. Сол байланыстың негізінде сөйлемдегі сөздердің белгілі орын тәртібі болады. Сөздердің орын тәртібі сөйлем мүшелері ыңғайында былай болады:
1. Бастауыш баяндауыштан бұрын тұрады.
2. Толықтауыш өзінің толықтайтын сөзінен, аныктауыш өзінің аныктайтын сөзінен, пысыктауыш өзінің пысықтайтын сөзінен бұрын тұрады.
Мысалы: Жаңбыр жиі-жиі жауады.
-Балалар тақтада қай мезгілдің көрінісін байқап тұрмыз? Осы «Күз» суреті бойынша әрқайсысымыз бір сөйлемнен құрастырып шығайық
Мысалы: Күзде жапырақтардың ағаштары сарғаяды.
Бау-бақшада алмалар, көкөністер піседі.
- Балалар, енді, өздерің де осыдан біліп отырғаңдай жаңа сабағымызға көшейік.
Сабағымыздың тақырыбы: Күзгі суретші. 4-сабақ. 56-бетті ашайық.
Тақтаға қарап, сөздік жұмысын жасап жіберейік. Мен оқиын, сендер тыңдаңдар:
1.Тәжікелесу — поспорить;
Үйеңкі - клен;
Жөке — липа;
Ырғай - бузина черная;
Қайың - береза;
Ине - иголка;
Қарағай - сосна;
Шырша - ел.
2.Енді сөз тіркесін жасап, қай сөз табынан екенін
анықтайық:
Олар тәжікелесті. Үйеңкі ектік. Жөке ағашы. Ырғай жаңғағы. Ақ қайың. Инемен тігу. Биік карағай. Шыршаны безендіру.
3. - Балалар, енді мәтінімізге келейік. Мен оқып шығайын сендер тыңдап, мәтінде не болғанын орысша айтып бересіңдер. Орысша өз түсінігін айтып болған соң, азат жолға бөліп оқыту. Әр оқушы өзінің оқыған азат жолын өз сөзімен әңгімелеп береді:
1) Кездесіп, тәжікелесті.
2) Күз өз суретін салды.
3) Ағаштарды қалай бояды?
4) Шыршалар, карағайлар жасыл болып қалды.
4. Мазмұнын толық әңгімелету.
IV. Дәптермен жұмыс.
5-тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар:
1. Күздігүні ауа райы бұзылады.
2. Бау-бақшада көкөністер піседі.
3. Диқаншылар егінді жинайды.
V. «Кубизм» әдісі.
3 қатарға қойылатын сұрақтар:
1. Күзде қандай мерекелер болады?
2. Күзде ауа райы қалай өзгереді?
3. «Күз» туралы қандай мақал-мәтел білесің?
4. Өз сыныбыңда «Күзде» кімдердің туған күні? Білесің бе?
5. «Күз» туралы қандай өлеңді жатқа білесің?
6. Күз мезгілі саған неге үнайды?
VI.Oқулықпен жүмыс.
«Күзгі суретші» тақырыбына диалог қүрастыру. Әр қатардан 2 бала шығады.
VII. Сабақты қорытындылау
Мен не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?
VIII.Үйге тапсырма:
1) Сөздік,58-б,5,6,7 тапсырмалар

Категория: Казахский язык | Добавил: Рашидок Нургалиева Рашида Радиковна |
Просмотров: 1014 | Загрузок: 543
Всего комментариев: 0
avatar